Kilka słów o projektorach

Eumig Mark 610D

Najlepszy projektor, z którym miałem do czynienia. Po pierwsze jest mały i lekki. Ale - co najważniejsze - jest świetnie wykonany. Wszystkie pokrętła, przyciski i dźwignie działają płynnie i bezproblemowo. Jest stosunkowo cichy, chociaż przy ustawieniu innym niż 18 klatek/sekundę słuchać delikatne klekotanie. Jest to spowodowane specyficzną konstrukcją projektora, o czym niżej.

Projektor ma 5 prędkości przesuwa taśmy: podstawowa 18 klatek/sekundę, poza tym 12, 9, 6 i 3 klatki/sekundę. Zmiana prędkości przesuwu taśmy następuje poprzez zmianę ustawień sprzęgła. A więc silnik projektora działa cały czas z tą samą prędkością - projektor nie posiada płynnej regulacji, jak w przypadku Bauera T5 lub Rusia. Taka konstrukcja umożliwia przerobienie projektora na prawdziwe poklatkowe telekino.

Eumig Mark 607D

Trochę uboższa wersja 610D, co ma swoje zalety. Eumig Mark 607D nie posiada funkcji synchronizacji dźwięku z zewnętrznego źródła, a więc ma mniej podzespołów wewnątrz, co z kolei przekłada się na jego wagę - jest wyraźnie lżejszy. Poza tym funkcjonalnie nie odbiega od 610D.

Różni się takimi drobiazgami, jak pokrętła, które są wykonane z czarnego tworzywa sztucznego (610D ma połyskujące metalizowane). Do tego ma odrobinę słabszy obiektyw f: 1.6\17-30 mm (610D: f: 1.3\15-30 mm) i gorszy mechanizm ustawiania ostrości obrazu. Co ciekawe, obiektywy z obydwu projektorów można oczywiście wymieniać, jednak należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu. W Eumigu 610D mechanizm pozwala na prostsze i bardziej dokładne ostrzenie, ponieważ przy jednym obrocie pokrętła obiektyw nieznacznie zmienia swoje położenie. W 607D mechanizm jest bardziej toporny - niewielki ruch pokrętła powoduje stosunkowo duże przemieszczenie obiektywu, a więc trudniej dokładnie ustawić ostrość.

Wszystkie różnice nie stanowią jednak większego problemu i pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że są to (607D i 610D) bardzo dobre i porządnie wykonane projektory.

Eumig S910 HQS (High Quality Sound)

Opis wkrótce.

Bauer T5

Opis wkrótce.

Bauer T82

Kupiłem ten projektor na wczesnym etapie konstruowania telekina. Zainteresowałem mnie przede wszystkich dlatego, że po pierwsze ma przyzwoite recenzje, po drugie ma (miał mieć) płynną regulację prędkości odtwarzania taśmy. Gdy projektor dotarł do mnie okazało się, że może wyświetlać film tylko w dwóch prędkościach, tj. 18 i 24 klatek na sekundę (dodatkowo w dwóch prędkościach slow motion).

Poniżej regulacji ostrości obrazu projektor ma przełącznik z 3 opcjami: "Slow motion", "18-24 B/s" i "Stop". Pozycja "Stop" nie wymaga wyjaśnień, skupię się na dwóch pozostałych opcjach.

Kodak Instamatic M66

Mały, lekki i prosty w obsłudze projektor. Obsługuje tylko taśmy super 8. Po wewnętrznej stronie zdejmowanej pokrywy projektora znajduje się niewielkiej wielkości matowy ekran (bardzo fajna opcja) oraz miejsce na schowanie kabla zasilającego (jeszcze fajniejsza opcja).

Projektor pracuje cicho i sprawnie.

Ruś Russ Русь

Popularny radziecki projektor normal 8 i super 8. Niewątpliwą zaletą tego projektora jest płynna regulacja obrotów silnika i duży zakres tej regulacji (w internecie można znaleźć oferty kupna telekina stworzonego właśnie na bazie tej maszyny). Minusem jest sposób nawijania taśmy.

Nie ma mechanizmu automatycznego zakładania taśmy, a więc należy uzbroić się w cierpliwość i ręcznie włożyć taśmę w kanał prowadzący. Trzeba pamiętać, żeby taśma tuż przed i tuż za obiektywem miała trochę luzu. Naprężenie taśmy w tych miejscach bardzo często powoduje jej zatrzymanie (a więc i przepalenie), zerwanie lub co najmniej zniszczenie perforacji.

Jak wspomniałem na projektorze można wyświetlać filmy z taśm normal 8 i super 8. Zmiana formatu następuje poprzez zmianę położenia dźwigni w okolicach obiektywu oraz wymianę koła zębatego odpowiadającego za płynny przesuw taśmy. Oczywiście nie ma możliwości szybkiego przewijania założonej taśmy. Możemy odtwarzać do przodu i do tyłu zmieniając przy tym prędkość silnika (pokrętło znajduje się na przedniej ścianie projektor pod obiektywem).

Mój projektor wyposażony jest w obiektyw stałoogniskowy f: 1.4/18 mm (dostępne są również obiektywy zmiennoogniskowe f: 1.2/18-30 mm).

Wołna 3 Volna 3 Волна 3

Opis wkrótce.