O serwisie

Kilka słów wprowadzenia.

Mniej więcej w 2006 r. wpadła mi w ręce pierwsza kamera na taśmę filmową super 8 mm. Był to radziecki Zenit Kwarc 1x8S. Ponieważ urodziłem się w czasie, gdy taśma filmowa 8 mm odchodziła powoli w niepamięć, a czasy mojego dzieciństwa to rozkwit VHS, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że kiedyś takie wydarzenia, jak wczasy pracownicze, kolonie i wyjazdy do Bułgarii uwieczniane były za pomocą kamer 8 mm.

VHS szybko wyparł taśmę filmową. Ostatnie kamery produkowane były na początku lat 80 XX wieku. VHS był po prostu wygodniejszy w użyciu. Nie trzeba było odsyłać taśm do wywołania (lub wywoływać ją samodzielnie), później rozkładać projektor, żeby obejrzeć kilka minut materiału. Na kasecie VHS można było nagrywać wielokrotnie, magnetowidy stawały się coraz bardziej popularne i coraz tańsze.

VHS odszedł już w niepamięć, tak jak w niepamięć odchodziła w latach 80 XX wieku amatorska taśma filmowa w formacie (super) 8 mm. Jednak od jakiegoś czasu następuje powolny rozkwit formatu 8 mm na taśmie filmowej. Oczywiście nikt nie spodziewa się, że 8 mm znowu na masową skalę zagości w każdym domu, jednak rynek taśm filmowych cały czas ewoluuje. Niektóre taśmy znikają z rynku, w ich miejsce pojawiają się nowe. Mimo trudności finansowych Kodak niedawno wprowadził na rynek swoja najnowsza taśmę Vision3 50D w formacie super 8 mm. Zamiennikiem świetnego filmu Kodak Plus-X jest obecnie Adox Pan-X Reverso Super8, zaprezentowany w 2012 r. Fomapan produkuje cały czas rewelacyjne taśmy Fomapan R100 (DS8 i 2x8). Firmy Wittner i Pro8mm nawijają do kaset super 8 materiały Orwo, Agfa i Fuji. Cały czas pojawiają się na aukcjach internetowych przeterminowane, nienaświetlone taśmy Fotonu, Swiemy, Orwo, które mimo tego, że termin ważności upłynął 20-30 lat temu cały czas nadają się do zaświetlenia i wywołania.

Kilka słów o tym dlaczego powstała ta strona.

Strona powstała przede wszystkim, aby popularyzować format 8 mm na taśmie filmowej. Nie znajdziecie tutaj wszystkich informacji, bo temat jest naprawdę szeroki. Nie zamierzam również kopiować szczegółowych informacji z innych stron, portali i serwisów. Przedstawiam jedynie moje doświadczenie, a po szczegółowe informacje odsyłam w inne miejsca.
Zapraszam również do przesyłania uwag oraz propozycji rozszerzania zawartości serwisu.