Kilka słów o kamerach.

Do ery VHS w Polsce królowały radzieckie kamery - najpierw 8 mm (2x8mm), później super 8 mm i DS8 (double super 8 mm, 2 x super 8 mm).

Pierwszy film nakręciłem pożyczonym Zenitem Kwarc 1x8S na taśmie Kodaka Plus-X (ISO 100). Kamera posiada napęd sprężynowy i średniej jakości obiektyw. Zacząłem rozglądać się za pierwszą własną kamerą. W poszukiwaniu okazały się oczywiście niezastąpione aukcje internetowe. Okazało się, że wybór jest całkiem spory. Oczywiście nie skończyło się na jednej kamerze:

Canon 1014 Autozoom Electronic

Najlepsza kamera z jaką miałem do czyniania. Duża, solidna, ciężka, wykonana w większości z metalu z jasnym i ostrym obiektywem i 10-krotnym zoomem. Produkowana w latach 1972-1979. Zasilana 6 zwykłymi paluszkami (AA) - 4 baterie znajdują się w rączce, 2 (najprawdopodobniej do zasilania światłomierza) pod plastikową klapką z boku kamery (obok wszystkich pokręteł i przycisków).

Kamerę kupiłem na eBay'u jako uszkodzoną - wg sprzedającego nie dawała oznak życia mimo bardzo dobrego stanu zewnętrznego (brak rys na korpusie, wszystkie pokrętła na miejscu, szkło czyste, komory baterii bez nalotu). Najprawdopodobniej sprzedający nie zwrócił uwagi na dodatkowe zasilanie. Brak dwóch bocznych baterii powodowało, że kamera nie ruszała. Zwróćcie uwagę na tego typu okazje. Zdarza się, że na aukcjach internetowych wystawiany jest sprzęt po dziadku, ojcu, czy wujku. Sprzedający nie interesują się tematem i chcą po porostu wyczyścić strych.

Canon 1014 Autozoom Electronic odczytuje czułość filmów za pomocą bolców - 16, 25, 40, 64, 100, 160, 250 ASA (taśmy Daylight), 25, 40, 64, 100, 160, 250 i 400 ASA (taśmy Tungsetn).

Canon 814 Autozoom Electronic

Trochę uboższa wersja 1014. Jasny obiektyw 1.4 z 8-krotnym zoomem.

Canon AF310XL

Mała, zgrabna, lekka, a co najważniejsze - z autofocusem! Idealna tam, gdzie nie możesz dźwigać większych i cięższych kamer.

Bardzo jasny obiektyw (f1.0/8.5-25.5mm) pozwala kręcić filmy wewnątrz przy zastanym słabym świetle. Trzeba jednak pamiętać, że przy całkowicie otwartej przysłonie, głębia ostrości jest minimalna.

Kamerą nakręciłem kilka filmów i w porównaniu do np. Canona 1014 obraz jest bardziej "mydlany" - ewidentnie zastosowano gorszy obiektyw. Należy również mieć na uwadze, że kamera odczytuje jedynie 2 czułości filmów - ISO 40 i 160 (dla taśm T) oraz ISO 25 i 100 dla taśmy D i nie ma możliwości żadnej korekcji, a światłomierz działa jedynie w trybie automatycznym.

Braun Nizo 3056 Sound

Solidna duża kamera z jasnym obiektywem i szerokim zakresem czułości filmu.

Braun Nizo 481 Macro

Mała poręczna kamera z wieloma opcjami o fajnym trybem slow-motion.

Zenit Kwarc 8XL

Radziecki kombajn, jeden z niewielu na kasety super8. Świetne - jasne i ostrne szkło!

Zenit Kwarc-Zoom DS8-3

Metalowa, ciężka, solidna kamera na taśmy double super 8 (DS8). Niestety z selenowym światłomierzem.

Bauer C2 Super

Średniej klasy kamera, z jedną ciekawa opcją - odczytuje nacięcia na kasetach nie za pomocą pinów, tylko slidera.